Oprócz bezpośredniego uszkodzenia kadłuba lub jego lakieru, najczęstszym i najpoważniejszym problemem są nieszczelności, które mogą stworzyć wielu kłopotów, aż do całkowitego zalania.

A jeśli w niektórych przypadkach jest to wyciek spawanych szwów z powodu naruszenia technologii spawania podczas prac naprawczych w przeszłości (w przypadku kadłubów z różnego rodzaju metalu: aluminium, stal), najczęściej uszczelki zaczynają przeciekać lub uszkodzony kadłub w szczególności jeśli jest wykonany z laminatów i innych podobnych materiałów. W przypadku jachtów przeważnie są to przecieki przez uszczelnienia okien pod czas deszczu lub przecieki przez uszkodzenia kadłuba jachtu czy skutera wodnego poniżej linii wody i wtedy grozi to podtopieniem aż do pełnego zatopienia. Jednak w jachtach i skuterach wodnych , przy głębokim zanurzeniu kadłuba w wodzie, jest to obarczone uszkodzeniem elektryki z ryzykiem pożaru po wyschnięciu, zwłaszcza jeśli jest eksploatowane w wodzie morskiej (słonej). Dlatego terminowa naprawa kadłubów jachtów i skuterów wodnych to bynajmniej nie kwestia estetyki, ale gwarancja ich bezpiecznej eksploatacji w przyszłości.

Jest to szczególnie istotne w przypadku eksploatacji na akwenach o kamienistym podłożu. Ale nawet w przypadku "nieszkodliwego" piaszczystego gruntu wcale nie zaszkodzi przeprowadzanie inspekcji kontrolnej kadłuba szczególnie części poniżej linii wody, najlepiej z myciem diagnostycznym, które eliminuje znaczną część osadów biologicznych na kadłubie w celu upewnia się co do jego całości. A jeśli kadłub ma zostać naprawiony, jest to również okazja do uporządkowania innych elementów, takich jak podłoga lub daszek „bimini”, przy użyciu nowoczesnych materiałów wysokotechnologicznych, które zapewniają zupełnie nowy poziom jakości i estetyki.